Szlaki Łącznikowe

Szlak Żurada - Płoki

Szlak łącznikowy Żurada – Płoki -Szlak łącznikowy ma długość 5,5 km w tym 2,6 km na terenie miasta i gminy Olkusz.

OPIS SZLAKU

Zadaniem pomarańczowego szlaku łącznikowego Żurada - Płoki jest połączenie czarnego szlaku rowerowego „Kordonów Granicznych” z przebiegającym przez Żuradę niebieskim szlakiem „Okrężnym”. Komunikuje także system szlaków rowerowych Miasta i Gminy Olkusz ze szlakami rowerowymi gminy Trzebinia.

PRZEBIEG SZLAKU

Szlak rozpoczyna się na pętli w Żuradzie w miejscu węzła szlaków. W tym miejscu niebieski szlak „Okrężny” skręca na zachód. Nasz pomarańczowy szlak łącznikowy prowadzi na południe przez las nieutwardzoną drogą.

Po przejechaniu 1,3 km dojeżdżamy do skrzyżowania z Drogą Niesułowską, którą biegnie czarny szlak. Jedziemy dalej utrzymując kierunek południowy i po 900 m dojeżdżamy do węzła szlaków. (2,2 km szlaku)
W tym miejscu przebiega czarny szlak rowerowy „Kordonów Granicznych” oraz zielony szlak rowerowy gminy Trzebinia. Z tego miejsca nasz szlak łącznikowy skręca lekko na południowy zachód i prowadzi wspólnie z czarnym szlakiem „Kordonów Granicznych”.

Po dalszych 400 m docieramy do kolejnego węzła szlaków na „Złamanej”. W tym miejscu czarny szlak odchodzi w prawo, a my jedziemy dalej przez las kierując się w stronę miejscowości Płoki. Szlak prowadzi leśną drogą, która po 1,5 km zyskuje utwardzoną nawierzchnię. Wkrótce droga skręca w lewo i po kilkuset metrach wyjeżdżamy z lasu przy pierwszych zabudowaniach miejscowości Płoki. Szlak prowadzi ulicą Jurajską.

Po kolejnych kilkuset metrach skręca w prawo w ul. Główną. Zaraz za remizą OSP, którą mijamy z lewej strony znajduje się węzeł szlaków i zarazem koniec naszego szlaku łącznikowego. W tym miejscu docieramy do czerwonego szlaku okrężnego gminy Trzebinia. (5,5 km szlaku)