Szlaki Rowerowe

Szlak JANUSZKOWEJ GÓRY

Szlak Rowerowy Januszkowej Góry

OPIS SZLAKU

Szlak Januszkowej Góry, to krótka, licząca 4400 m spacerowa trasa, którą możemy objechać dookoła Januszkowej Góry, jednego z najbardziej malowniczych jurajskich wzniesień w gminie Olkusz.

PRZEBIEG SZLAKU

Januszkowa Góra - Zobacz opis

Początek rowerowego szlaku Januszkowej Góry znajduje się przy asfaltowej drodze do Podlesia, gdzie spotykają się szlaki; niebieski, pomarańczowy i zielony. Jedziemy na północ leśną drogą, kierując się znakami szlaków pomarańczowego i niebieskiego. Po stu metrach przy charakterystycznym, rozłożystym świerku szlaki skręcają w lewo prowadzącą prosto leśną przecinką w kierunku północno zachodnim (0,1 km szlaku). Po przejechaniu 150 m napotykamy czerwony pieszy Szlak Orlich Gniazd, który skręcając w prawo prowadzi na szczyt Januszkowej Góry. Szlak rowerowy prowadzi prosto wspólnie ze Szlakiem Orlich Gniazd. Jeśli chcemy wspiąć się na szczyt Januszkowej Góry można skręcić w prawo, w leśną drogę, którą prowadzi pieszy, czerwony Szlak Orlich Gniazd. Po stu metrach, przed widocznymi skałami zaczyna się strome podejście. W tym miejscu można zostawić rowery i dalszą część trasy pokonać pieszo. Po spacerze na szczyt wracamy na szlak rowerowy.

Po 400 metrach dojeżdżamy do węzła szlaków. (0.65 km szlaku) Rowerowy szlak niebieski i czerwony pieszy Szlak Orlich Gniazd odchodzą w lewo, a my pomarańczowym Szlakiem Januszkowej Góry skręcamy w prawo jadąc porosłą trawą leśną drogą. Pokonujemy niewielki podjazd, po przejechaniu 400 m przecinamy leśną drogę i podjeżdżamy pod niewielkie wzniesienie. Wjeżdżamy w zwarty, ciemny bór. Szlak skręca łukiem w prawo, nadal lekko się wznosząc. (1,21 km szlaku) Wkrótce pokonujemy kulminację (380 m n.p.m.) i rozpoczynamy 300 m zjazd na północ do skrzyżowania drogi wojewódzkiej 783 z drogą do Podlesia. Przed samym skrzyżowaniem szlak skręca w prawo i prowadzi ścieżką do asfaltowej drogi w stronę Podlesia. (1,91 km szlaku) Przejeżdżamy tą drogą 500 m do granicy lasu, gdzie skręcamy w prawo, w drogę, a raczej aleje starych topól. (2,41 km szlaku) Wjazd jest zamknięty metalowym szlabanem. Droga o kamienistej nawierzchni prowadzi lekko pod górę. Po przejechaniu 600 m podjeżdżamy pod zabudowania leśniczówki. (3,01 km szlaku) Droga skręca w prawo do leśniczówki, a my jedziemy prosto, trawiastą drogą. Wkrótce docieramy do asfaltowej drogi, gdzie skręcamy w prawo. (3,41 km szlaku) Jadąc 700 m asfaltową drogą docieramy do punktu startu, gdzie kończymy wycieczkę. (4,11 km szlaku)