Trasy Rowerowe

Trasa Rabsztyn - Pomorzańskie Skałki

Trasa 1 – Przez Rabsztyn i Pomorzańskie Skałki

OPIS SZLAKU

Zapraszamy na niezbyt długą, licząca około 12 km trasę poprowadzoną po urokliwych miejscach na północ od Olkusza. Jest to wycieczka po historii, której elementem jest zwiedzanie ruin zamku Rabsztyn i śladów po górniczych sztolniach, ale także rowerowa wyprawa pozwalająca bliżej poznać przyrodę i osobliwości Jury Krakowsko Częstochowskiej. Widok z Pomorzańskich Skał dostarczy niezapomnianych wrażeń.

PRZEBIEG TRASY

Naszą rowerową wycieczkę rozpoczynamy przy olkuskiej hali sportowo widowiskowej MOSiR przy ul. Wiejskiej 1a. Z parkingu jedziemy drogą dojazdową do hali i po kilkudziesięciu metrach, na skrzyżowaniu ul. Wiejskiej z drogą prowadzącą do trasy 94 widzimy na słupie znak czerwonego Jurajskiego Szlaku Rowerowego Orlich Gniazd. Jedziemy prosto ul. Wiejską, a następnie ul. Nowowiejską. Po przejechaniu 1300 m od hali sportowej skręcamy w ulicę prowadzącą w lewo, a po następnych 150 m w prawo w ul. Jasną. Jesteśmy w dzielnicy Skalskie, która niegdyś była samodzielną wsią.

Skalskie - Zobacz opis

Ulicą Jasną jedziemy około 500 m i dojeżdżamy do węzła szlaków. (1,95 km trasy). Tutaj szlak rowerowy Orlich Gniazd łączy się z czerwonym pieszym Szlakiem Orlich Gniazd. Z ul. Jasnej skręcamy w lewo w utwardzoną gruntową drogę wspólnie ze szlakiem pieszym i rowerowym. Po 300 m dojeżdżamy do sosnowego zagajnika, droga prowadzi skrajem zagajnika i pól, a po około 750 m od węzła szlaków wchodzi w las. Po 300 m wyjeżdżamy z lasu, a droga skręca lekko w lewo. Po pokonaniu niewielkiego podjazdu widzimy górujące nad okolicą wzgórze z ruinami zamku Rabsztyn oraz zabudowania wsi. Po przejechaniu niespełna 200 m od granicy lasu dojeżdżamy do drogi wojewódzkiej 783. Po jej drugiej stronie, przy kamiennym murze dawnego dworu starościńskiego w Rabsztynie znajduje się węzeł szlaków (3,4 km trasy). W tym miejscu przebiega czerwony Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd, czerwony pieszy Szlak Orlich Gniazd praz rozpoczyna się niebieski rowerowy szlak „Okrężny” MOSiR.

Warto w tym miejscu zrobić sobie przerwę w rowerowej wędrówce i zwiedzić ruiny zamku Rabsztyn.

Rabsztyn - Zobacz opis

Wyruszamy w dalszą drogę jadąc prowadzącą u podnóża rabsztyńskiego wzgórza asfaltową drogą, która przecina wieś Rabsztyn. Wkrótce kończy się asfalt i jedziemy utwardzoną gruntową drogą prowadzącą skrajem Czarnego Lasu, który mamy po prawej stronie. Po przejechaniu około 1300 m od węzła szlaków pod zamkiem Rabsztyn dojeżdżamy do kolejnego węzła szlaków (4,7 km trasy). W tym miejscu pieszy i rowerowy czerwony szlak Orlich Gniazd skręcają w prawo w drogę, która prowadzi skrajem lasu, a my skręcamy w lewo w prowadzącą przez pola drogę w stronę widocznych zabudowań Bogucina Małego i dzielnicy Podgrabie. Tą drogą prowadzi zielony szlak rowerowy gmin Klucze i Olkusz. Po przejechaniu 300 m drogą przez pola dojeżdżamy do skrzyżowania na asfaltowej szosie prowadzącej przez Podgrabie i Bogucin Mały (5 km trasy).

W tym miejscu mamy dwie opcje. Pierwsza to powrót do Olkusza zielonym rowerowym szlakiem gmin Olkusz i Klucze (około 3300 m do węzła szlaków na olkuskim rynku). Druga, to kontynuowanie rowerowej wycieczki na Pomorzańskie Skały. Chcąc kontynuować podróż przejeżdżamy na drugą stronę asfaltowej drogi i wjeżdżamy w zabudowaną po obu stronach wąską drogę prowadzącą na zachód. Prowadzi tędy zielony szlak rowerowy gmin Olkusz i Klucze. Po około 450 m kończą się zabudowania, a także asfaltowa nawierzchnia. Utwardzona droga prowadzi przez pola i po 550 m dojeżdżamy do asfaltowej drogi wojewódzkiej 791 prowadzącej z Olkusza do Klucz. Przecinamy drogę i kontynuujemy podróż w tym samym kierunku jadąc w stronę widocznych Pomorzańskich Skał. Wjeżdżamy w polną drogę i po przejechaniu około 750 metrów jesteśmy na Pomorzańskich Skałach (6,75 km trasy).

Pomorzańskie Skały

Na wysokim wzgórzu (427,5 m n.p.m.) wznosi się grupa wapiennych skał o fantazyjnych kształtach i ciekawych nazwach; Sfinks, Zamczysko, Małe Labirynty. Miejsce to ma status pomnika przyrody. Nazwa tej formacji skalnej wywodzi się od nazwy Pomorzany - pobliskiej dzielnicy Olkusza. Pomorzańskie Skały znajdują się tuż nad krawędzią kuesty jurajskiej. Rozciąga się z nich piękny widok na otoczony lasami Olkusz, ale także na Wyżynę Śląską, gdzie w krajobrazie dominują kominy hutnicze w Dąbrowie Górniczej, ale także na Pustynię Błędowską. Jest to popularne miejsce wspinaczki skałkowej.

Z Pomorzańskich Skał jedziemy polną drogą wraz z zielonym szlakiem na zachód w stronę dzielnicy Pomorzany (uwaga stromy zjazd). Po około 300 m dojeżdżamy do asfaltowej drogi, czyli ul. Długiej w Pomorzanach. W tym miejscu zielony rowerowy szlak gmin Olkusz i Klucze, którym podążaliśmy odbija w prawo prowadząc ul. Długą w stronę Klucz. My skręcamy w lewo i jedziemy bez szlaku ul. Długą przez Pomorzany.

Pomorzany - Zobacz opis

Asfaltowa, zabudowana po obu stronach droga prowadzi w dół, jednak jest kilka małych podjazdów. Po przejechaniu około 1700 m zaczynają się znaki niebieskiego pieszego szlaku, który dochodzi do ul. Długiej z prawej strony (ul. Ponikowska). Jedziemy dalej ul. Długą. W miejscu, gdzie kończą się zabudowania Pomorzan i widzimy po prawej stronie boisko piłkarskie dojeżdżamy do skrzyżowania z prowadzącą w lewo ul. Głowackiego (9 km trasy). Skręcamy w lewo w ul. Głowackiego. Po prawej stronie widzimy tereny nowego Skate Parku z ekspozycją maszyn górniczych, który warto odwiedzić. Jedziemy prosto ul. Głowackiego, a po przejechaniu 1 km dojeżdżamy do skrzyżowania z ul. 20 Straconych, którą prowadzi droga wojewódzka 791.

Dwudziestu straconych

Niewielki fragment muru nieopodal ruchliwej drogi 94 przypomina tragedię, jaka wydarzyła się w tym miejscu 16 lipca 1940 roku. Tego dnia, w odwecie za zastrzelenie niemieckiego policjanta, Niemcy rozstrzelali dwudziestu zakładników, Polaków, w tym pięciu mieszkańców Olkusza pod domem doktora Łapińskiego, gdzie mieszkał ów policjant, a sam dom spalili. W 1961 roku na fragmencie muru domu umieszczono pamiątkową płytę. Ulica przebiegająca w pobliżu tego miejsca otrzymała nazwę 20 straconych

Na skrzyżowaniu wraz ze znakami niebieskiego szlaku jedziemy w prawo w stronę Olkusza. Po 300 metrach dojeżdżamy do skrzyżowania z ruchliwą drogą krajową 94 (sygnalizacja świetlna). Przejeżdżamy lub przeprowadzamy rowery na drugą stronę dwupasmowej trasy i nadal niebieskim szlakiem jedziemy ul. Mickiewicza w stronę historycznego centrum Olkusza. Swoistym drogowskazem jest gotycka bryła bazyliki św. Andrzeja. Po 300 m skręcamy z ul. Mickiewicza w lewo w prowadzącą na olkuski rynek ul. Sławkowską. Na rynku pod wznoszącym się na wschodniej pierzei budynkiem PTTK z charakterystycznym, „łamanym” polskim dachem znajduje się węzeł szlaków. W tym miejscu kończy się niebieski szlak PTTK (10,8 km trasy). Warto zatrzymać się w centrum Olkusza, zwiedzić bazylikę św. Andrzeja, przy której znajdują się zrekonstruowane fragmenty murów miejskich Olkusza wraz z basztą, czy pobliskie olkuskie muzea; afrykanistyczne, pożarnictwa, wikliny, minerałów, czy regionalne PTTK. Aby zamknąć pętlę i dojechać do miejsca, z którego rozpoczęliśmy podróż wyjeżdżamy z rynku prowadzącą przy budynku PTTK ul. Augustiańską, którą dojeżdżamy do ul. Kościuszki (wraz ze znakami niebieskiego szlaku rowerowego). Przeprowadzamy rowery na drugą stronę, i utrzymując kierunek jedziemy ul. Francesco Nullo. Po przejechaniu około 600 m od rynku, po prawej stronie mijamy budynki szkolne, a na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w prowadzącą pomiędzy blokami ul. Skalska. Tą ulicą prowadzi także czerwony Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd, który doprowadza nas do hali sportowo – widowiskowej MOSiR, gdzie kończymy podróż (12 km trasy).