Szlaki Rowerowe

Szlak rowerowy WSCHODNI

Podlesie Rabsztynskie – Troks – Kosmolów (10,3 km)

OPIS SZLAKU

Ciekawa, bogata w piękne widoki i zróżnicowana krajobrazowo trasa poprowadzona szlakiem rowerowym „Wschodnim” oznaczonym kolorem zielonym, to propozycja wędrówki po mało znanej północno – wschodniej części gminy Olkusz. W powiązaniu z fragmentem niebieskiego szlaku „Okrężnego” tworzy pętlę o długości 18,8 km.

PRZEBIEG SZLAKU

Wycieczkę szlakiem „Wschodnim” rozpoczynamy na węźle szlaków znajdującym się przy asfaltowej drodze do Podlesia. W tym miejscu krzyżują się szlaki; zielony, niebieski „Okrężny” i pomarańczowy szlak „Januszkowej Góry”. Wyruszamy, prowadzącą przez sosnowy las asfaltową drogą w stronę Podlesia Rabsztyńskiego wspólnie ze szlakami niebieskim i pomarańczowym. Po przejechaniu 400 metrów, na podjeździe szlak niebieski odchodzi w prawo, a po dalszych 500 m na początku zabudowań Podlesia szlak pomarańczowy odchodzi w lewo.

Podlesie - Zobacz opis

Asfaltowa droga, którą jedziemy cały czas wspina się w górę pokonując na dystansie 1,5 km przeszło 30 m różnicy wzniesień. Po przejechaniu 900 m przez wieś dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym szlak skręca w prawo w stronę kolonii Łazy. Początkowo asfaltowa, a wraz z końcem zabudowań szutrowa droga skręca na południe i prowadzi skrajem lasu porastającego zbocza Ostrogóry (436 m n.p.m.), a następnie przez pola. Po przejechaniu około kilometra polną drogą docieramy do zabudowań wsi Troks mijając po lewej stronie charakterystyczny budynek dawnej szkoły, obecnie wiejską świetlicę. 

Troks - Zobacz opis 

Po dojeździe do asfaltowej drogi powiatowej w pobliżu przystanku komunikacji miejskiej (3,8 km szlaku) skręcamy w lewo, a następnie po stu metrach lekkiego podjazdu, przy ujęciu wodociągów skręcamy w prawo. Trzeba uważać, gdyż znaki szlaku umieszczone są dość nisko na betonowych słupach energetycznych. Jedziemy wąską, ale utwardzoną drogę, która kierując się prosto na południe wyprowadza nas poza zabudowania wsi. Wiodąca przez pola droga bardzo łagodnie wznosi się prowadząc pod zbocza widocznej z prawej strony Smugowej Góry (444 m n.p.m). Po osiągnięciu szczytu wzniesienia rozpoczyna się zjazd w stronę lasu. Tam zaczyna się następny łagodny podjazd do kolejnego pasma leśnego. Na jego południowej granicy przecinamy oznakowany na czerwono pieszy Szlak Orlich Gniazd, którym skręcając w lewo można po 2,2 km dojechać do niebieskiego rowerowego szlaku „Okrężnego”.

My jedziemy prosto i po przejechaniu przez niewielki las podążamy dalej na południe. Wkrótce droga zmienia kierunek na południowo-wschodni i prowadzi nas ku widocznym zabudowaniom wsi Kosmolów.

Kosmolów - Zobacz opis 

Przejeżdżając przez wieś warto zwrócić uwagę na słup milowy z XVII wieku. Na wysokim, kamiennym, wykonanym z czerwonego zlepieńca parczewskiego słupie ustawiony jest krzyż. Na dole słupa wykuta jest napis „DOM AN DM 1642”. Słup oznaczał dawny trakt z Krakowa do Olkusza i był ustawiony o jedną milę polską, czyli 7 km od olkuskiego rynku.

Dalej szlak skręca w prawo i prowadzi przez 150 m przecinającą wieś drogą wojewódzką 773. (7,7 km szlaku). Uwaga na ruch pojazdów! Po dojechaniu do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej, skręcamy w lewo w szutrową drogę.

Po stu metrach dojeżdżamy do poprzecznej drogi, za którą skręcamy w prawo, w kierunku zachodnim. Droga prowadzi nas wśród pól, częściowo niewielkim parowem. Początkowo nieco opada, ale po kilkuset metrach, w rejonie kolonii Zawieś, gdzie szlak dochodzi do granicy lasu zaczyna się niewielki podjazd. Jedziemy jeszcze 200 m wzdłuż linii lasu od ostatniego domostwa, a następnie skręcamy łukiem w lewo, na południe.

Tam dojeżdżamy do węzła szlaków zielonego i czarnego (9,2 km szlaku). Z tego miejsca możemy jechać prosto drogą za znakami czarnego szlaku łącznikowego, lub trzymać się wcześniejszego szlaku zielonego, który skręca łukiem w lewo. Po przejechaniu 250 m od węzła szlaków droga skręca lekko w prawo i prowadzi przez las. Wkrótce do przecinki pod linią wysokiego napięcia i niewielkiej polany, a zaraz za polaną do węzła szlaków. Tam ponownie spotykamy się ze znakami niebieskiego rowerowego szlaku „Okrężnego”. Po przejechaniu 200 m od węzła szlaków dojeżdżamy do drogi krajowej 94, gdzie pod zajazdem „Kogutek” kończy się zielony szlak „Wschodni” (10,3 km). Tu możemy zakończyć wycieczkę lub jeśli chcemy powrócić do Podlesia, skąd rozpoczynaliśmy wycieczkę musimy wrócić do węzła szlaków i skręcić w lewo na niebieski rowerowy szlak „Okrężny”.